Küchenmeile 2025

een raster met drie foto's waarop kaderfronten, een bar verborgen achter een blum revego systeem en een voorbeeldkeuken staan

beursverslag

de belangrijkste trends

Küchenmeile is een zesdaagse beurs rondom de Duitse snelweg, A30. Sinds 1989 is dit het jaarlijkse moment waarop keukenfabrikanten, ontwerpers, leveranciers en vakexperten elkaar ontmoeten. Zowel merken, als ontwerpers en leveranciers uit heel Europa presenteren op Küchenmeile in de maand september hun nieuwste collecties en concepten aan een vakpubliek dat hongerig is naar inspiratie. Want hier wordt bepaald waar de koers van de komende jaren naartoe gaat. Ook dit jaar krijg je een uitgebreid overzicht van alle innovaties en trends die de keukensector in beweging brengen.

Met jaarlijks ongeveer 25.000 bezoekers is Küchenmeile uitgegroeid tot één van de belangrijkste en grootste keukenevenementen van Europa voor alle spelers in de keukenindustrie. Zo’n 40% van de totaalbezoekers komt vanuit het buitenland trouwens, waaronder bijzonder veel Nederlanders en Belgen. 

Ook wij waren aanwezig. Onze collega’s van de aankoopdienst brachten een bezoekje aan Küchenmeile en kwamen met een uitgebreid verslag terug die we jullie niet willen onthouden. Lees verder en ontdek waar de keukenbranche staat én verder evolueert. Het is duidelijk, op Küchenmeile ontdekt men wat de Europese keukenmarkt de komende jaren gaat bepalen.


afgeronde wangen en corpus van het merk ballerina in de kleur blush

DESIGN

ROND, ronder, rondst

De strakke lijnen in de keuken krijgen dit jaar nog meer tegenwind van zachtere vormen. Zo maken zelfs afgeronde corpuszijden en gebogen wangen hun intrede in het Duitse keukenlandschap en krijgt een keuken een quasi meubelachtige uitstraling. Sachsen speelt zeer hard in op deze trend. In hun keukens lopen wang en afronding in elkaar over, met een radius van 25° of 50°. Het lijkt haast alsof de keukenkast in één vloeiende beweging geproduceerd is. Ballerina ging hier zelfs nóg een stapje verder en komt met afgeronde fronten op de proppen. De klassieke lijnen worden zo volledig doorbroken. Of het een trend is of tijdloze vormgeving, blijft de vraag. Voor nu blijft het een kwestie van persoonlijke voorkeur.

Breder, hoger en daardoor slimmer

Onderkasten / corpus

In de onderkasten zien we een grote verschuiving, letterlijk dan. Want we beginnen nu onderkasten te zien van 75 cm breed. We merkten al snel op dat deze afmeting is afgestemd op de bredere combi-bottom koelkasten die wellicht standaard zullen worden in de keukens van morgen.

De elektroleveranciers leggen hier alvast een enorme focus op. Deze afmeting levert niet alleen een praktisch voordeel op zoals meer opbergruimte. Ook de designers in de keukenwereld worden hier blij van, want hierdoor komt het terug tot een symmetrisch geheel. Terug rust voor het oog.

De corpushoogte evolueert eveneens mee. 84 cm hoogte wordt de nieuwe norm in het betere segment. We spreken hierdoor van ‘ergonomisch comfort van de bovenste plank’, letterlijk zelfs. Corpushoogte 78 cm blijft voorlopig het vaakst terugkomen. 72 cm is enkel nog weggelegd voor het instapsegment.

Om bij het thema ‘ergonomie’ te blijven zien we nog een andere evolutie in de onderkasten. Namelijk, laden die domineren tegenover draaideuren. Het liefst nog in combinatie met slimme uittreksystemen waardoor je een direct overzicht hebt op de volledige inhoud van de lade.

Bij de werkbladen valt ons ook iets op: de kunststofwerkbladen worden terug dunner (25 mm). Door het werkblad terug te verdunnen oogt een keuken minder massief, een trend die inspeelt op de luchtige keukenstijl die momenteel in is. Ook inox werkbladen zien we weer terugkomen.

Deze nieuwigheden benadrukken nogmaals dat ergonomie en visuele balans de kern vormen in de toekomstige keukens.

een raster van foto's waarbij kaderfronten en verticaal gelijnde fronten op staan. Fronten worden terug tastbaar in 2026.

terug tastbaar

fronten en deuren

Als er één ding is wat ons meteen opvalt tijdens Küchenmeile is het wel dat alle leveranciers soft-touch fronten aanbieden in zachte kleuren. We kunnen dus stellen dat soft-touch materialen standaard zal worden. Meer en meer wordt het gecombineerd met anti-fingerprint coating.

Kaderfronten zijn ondertussen de landelijke keukenstijl ontgroeid en vinden meer en meer hun weg in moderne keukens, als stijlvol accent. De verschillende varianten en daarbij dus ook de verschillende soorten look & feel die je met een kaderfront kan bereiken zijn eindeloos. Geen wonder dat dit tijdloze front overal te zien was op de beurs.

Om het geheel strak en samenhangend te houden worden grepen steeds vaker weggewerkt of toon-op-toon met het front gemaakt. Voor zij die toch graag een blikvanger in de keuken willen zijn ribbelstructuren en reliëfpanelen de go-to keuze, want dit creëert textuur en diepte in je keuken.

De komende jaren gaan we doorlopende deuren in het keukenmeubel steeds hoger doortrekken, tot zelfs boven de 2.30 meter. Waar we vroeger zagen dat keukenkasten werden doorgetrokken tot op praktische hoogte, zien we nu dat de volledige ruimtehoogte wordt benut. De zogenaamde keukenwand wordt één strak vlak en is voorzien van de nodige opbergruimte. Voor de meesten zijn dit twee vliegen in één klap.

kleuren en materialen

met karakter

De komende jaren krijgen we een duidelijke tweestrijd in de keuze van kleuren en materialen. Zo krijgen we enerzijds de combinatie van notelaar met donkerdere kleuren zoals bosgroen, diepblauw en antraciet. De look & feel van robuuste, industriële keukens is een gekende klassieker.

Anderzijds zien we veel lichte houtsoorten zoals eik, gecombineerd met zachte natuurtinten, zoals zand, kasjmier, greige of blush. Denk aan de typisch Japandische keukenstijl die rust, warmte en verfijning uitstraalt. Een goed tegenwicht voor de strakke industriële keukentrend. Qua materiaalgebruik wordt er voornamelijk gekozen voor fronten in melamine met grepen in fineer of fineer met grepen in massief hout.

We zien trouwens fronten met ribbelstructuren en kaderdeuren steeds vaker terugkomen in Japandi-keukens. Van waar komt dit opvallend element? Beseffen consumenten nu al dat hun levensstijl niet altijd strookt met de rust, warmte en verfijning die Japandi-keukens uitstralen? Daar hebben we het raden naar. Maar er worden wel elementen zoals fronten met ribbelstructuren en kaderdeuren toegevoegd, om het algemeen zen-gevoel wat meer op de achtergrond te plaatsen. Deze stijl werd omgedoopt tot Japandi 2.0. Als het kind maar een naam heeft.

Eén gemene deler tussen beide contrasterende keukenstijlen, is de integratie van metallic details zoals brons, koper en goud.

Een algemene tendens die we overal op Küchenmeile aanschouwen zijn realistische melamine houtdecors, vaak afkomstig van Saviola, in combinatie met matte unikleuren. Hier en daar wordt nog gewerkt met hoogglans, maar quasi alle unifronten zijn mat momenteel.

raster met foto's over keukentoestellen zoals een koelkast, een kookplaat en een oven.

Toestellen & sanitair

(multi)functionaliteit in verfijnde vorm

De elektroleveranciers zijn steeds talrijker aanwezig op Küchenmeile. Enkele highlights die we met jullie willen delen:

  • Het valt ons op dat de 75 cm brede combi bottom koelkasten hun weg zullen vinden naar alle toekomstige keukens. Dit is nieuw standaardformaat.
  • Matte, zwarte toestellen en kookplaten blijven populair. Op Küchenmeile zien we merken als AEG en BSH die de toon zetten met minimalistische designs en subtiele integratie in werkbladen en kasten.
  • Artificiële intelligentie is niet meer weg te denken uit de keukentoestellen van morgen.

Franke trekt dan weer de aandacht met een multifunctionele kraan die volledig in een box onder het werkblad wordt weggewerkt én perfect samenwerkt met het Franke-afvalsorteersysteem. Een slim systeem dat mooi weggeborgen zit én dat dankzij zes functies toegang geeft tot het water dat bij je past (gekoeld, koud, warm, kokend, gefilterd, bruisend).

Blanco heeft een 100-jarig jubileum te vieren en brengt voor deze speciale gelegenheid een Silgranit-spoelbak met bijhorende designkraan uit. Daarnaast kregen wij op Küchenmeile ook de preview te zien van Blanco’s multifunctionele watersystemen die in 2027 ook de Belgische markt zullen bereiken.

die net dat tikkeltje extra bieden

accessoires & modules

Wat ooit een functionele bijzaak was, staat nu letterlijk in de spotlights. Op Küchenmeile ging er veel aandacht naar verlichting. Niet meer als functioneel aspect, maar als ontwerpelement. Verlichting wordt ingezet als esthetisch instrument. (Indirecte) LED-verlichting in de keuken bepaalt de sfeer en benadrukt de gebruikte materialen in de keuken. We zien het volledig geïntegreerd in plinten, bovenkasten en laden. Het brengt de keuken tot leven, geeft karakter en een luxueuze uitstraling.

Zowel bij Beeck als bij Bauformat zien we zwarte scharnieren als standaard, wat erop wijst dat dit detail de komende jaren een duidelijke trend zal worden binnen keuken- en meubeldesign.

Discretie zal nog meer overheersen in de keuken. We verbergen meer en meer toestellen en elementen achter Blum Revego schuifdeursystemen. Koffiecorners, barunits, airfryers, … Alles wat de esthetiek in de keuken verstoord.

keukenopstelling met berging, uitgetekend door Royal Crown, gepresenteerd door Beeck Küchen op Küchenmeile 2025.

blikvanger

Royal Crown X BEECK Küchen

Met trots vermelden we dat de keukenopstelling met berging, uitgetekend door Royal Crown, gepresenteerd door Beeck Küchen, veel aandacht trok bij de bezoekers van Küchenmeile.


wijnklimaatkast met lichte eik wordt meer en meer verwerkt in premium merken

küchenmeile 2025

keuken als middelpunt van de woning

Nog meer dan ooit wordt een keuken als leefruimte gepositioneerd in de markt. Vandaar ook dat we op Küchenmeile opmerkten hoe keuken, leefruimte en tafel steeds meer een harmonieus geheel vormden. Door organische vormen te gebruiken krijg je die zachte overgang tussen woon- en keukenruimte. Niet toevallig ligt dit in lijn met de groeiende vraag naar afgeronde hoeken, kookeilanden, fronten, deuren en nu zelfs meubels.

Onderkasten evolueren naar 75 cm breedte en corpushoogtes tot wel 91 cm voor extra comfort. Bovendien worden ladesystemen vervangen door draaideuren waardoor ze zorgen voor meer overzicht en gebruiksgemak. We kunnen dus stellen dat de onderkasten van de toekomst breder, hoger én functioneler worden.

Keukenfronten krijgen terug reliëf en worden tastbaar. Ribbelstructuren en kaderfronten voegen terug textuur, karakter en diepte toe aan het keukenontwerp. Strakke, greeploze afwerkingen zorgen voor een samenhangend geheel, terwijl reliëffronten dan weer als blikvanger worden ingezet in de keuken.

In het kleurenpalet krijgen we een duidelijke tweestrijd tussen warme, natuurlijke Japandi-tinten met lichte houttsoorten en donkere, robuuste combinaties met notelaar, diepblauw en bosgroen. Het is kiezen tussen sereniteit en expressie dus. Metallic details in brons, koper en goud voegen een vleugje luxe toe aan beide stijlen.

De combinatie van ronde vormen, natuurlijke houttinten en tastbare materialen maakt keukens menselijker en huiselijker dan ooit. Toch lijken slimme keukentoestellen met geïntegreerde artificiële intelligentie het tegenovergestelde te suggereren. Maar wellicht zijn deze twee tegenstellingen net hetgeen ons ademruimte geven in deze steeds vooruitstrevende wereld?